SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Radikalizmi Önlemek İçin..

Yasemin Irak

07 Mart 2014, 11:28

Yasemin Irak

İngiltere, radikalizmi önlemek için müslüman kadınları iş ortamına çekiyor

İngiltere hükümeti, ülkede artan radikalizmi, aşırı İslamcılığı yenmek için Müslüman kadınlara ücretsiz olarak çeşitli kurs ve iş imkanı sağlayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl Londra'daki terör saldırıları ve Heathrow Havaalanı'ndaki komplo olayından sonra Müslümanlara karşı ayrımcılık yapıldığı söylenilen İngiltere'de, hükümet açıkladığı yeni planında aşırı İslamcılığı yenmek için Müslüman kadınları iş ortamına çekmek istediği ortaya çıktı. Yeni planı açıklayan Eğitim Bakanı Ruth Kelly, Müslüman kesim içinde erkek egemenliğine karşı kadınlara yardım etmek istediklerini söyledi. Kelly, ülkedeki tüm yetkililere, okullarda bilgisayar, mühendislik ve endüstri gibi popüler alanlara yönledirmek için kız öğrencilerin cesaretlendirilmesini istediklerini belirtti. Şimdiden Accenture, BAE System ve BP gibi şirketlerin bu plana destek verdikleri belirtilen proje kapsamında, bu şirketlerin, kendi çocuklarına bakmaları konusunda da Müslüman kadınlara yeterli düzeyde izin verileceği belirtiliyor.

Proje çerçevesinde hükümet tarafından şimdiden 10 milyon sterlin ödenek hazırlandı. İngiltere'deki özellikle Müslüman annelere yönelik hazırlanan projede, kadınlara iş imkanı sağlamak için en üst düzeyde eğitim verilecek. Proje ayrıca, İngilizce konuşamayan ve evlerinde çocuklarına bakmak zorunda kalan Asyalı anneleri de kapsayacak. Ülkenin banliyö mekanlarında aşırı İslamcılığı en aza indirmek için çalıştıklarını söyleyen Ruth Kelly, İngiltere'deki kültür yapısını oyun alanından alıp görüşme alanına, eğitim alanına çekmek istediklerini vurguluyor. Müslüman kadınların iş hayatına atılmalarının önemine değinen Kelly, "İngiltere'de iş gücüne atılan kadınların sayısının artması ve onlara daha iyi iş imkanı sağlanması, ülkenin ekonomisine yılda 23 milyar sterlin dolayında katkı sağlayacaktır." dedi.

Ülkedeki Müslümanlar ise, plana kuşkuyla bakıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Yasemin Irak isimli vatandaş, projenin kadınlara yarar sağlamakla birlikte kafalarda soru işareti bıraktığı belirterek, "Ne olursa olsun yine de Müslümanlar hep radikal olarak görülecekler. Bence öncelik, Müslüman kadınlara bu tür eğitim imkanları sağlamak yerine İngiliz vatandaşların gerçek İslamı anlamaları yönünde çalışmalar yapmaktır."dedi.

Kaynak: Zaman-Kamuran Samar

Bu haber 1022 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi