SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Kızım Bana Yalan Söylüyor

Fatma Tuncer

09 Ekim 2011, 22:55

Fatma Tuncer

Ben Ağrı'da yaşıyorum. İki çocuğum var, eşim bir devlet dairesinde memur... Fatma Hanım benim sorumum, on altı yaşındaki kızımla ilgili. Bir yıl öncesine kadar kızımla aramda hiçbir sorunum yoktu. Okuldan geldiğinde, arkadaşlarıyla olup biten her şeyi bana anlatır, nasihatlarımı dikkate alır ve sözümden çıkmazdı. Geçen sene, bir gençten hoşlandığını söyledi ve çocukla birkaç kere pastanede buluştuğunu ifade etti. Onu uyardım, "bu tür şeyler yapma, doğru değil, elalem ne der, millete rezil oluruz" dedim. Ona, eğer çocukla görüşmeye devam ederse babasına söyleyeceğimi belirttim.

Bu yıl, derslerinde bir düşme oldu, öğretmenler şikayette bulunmaya başladılar. Onu çağırdım ve derslerindeki düşmenin sebebini sordum. "Kafam dağılıyor, pek çalışamıyorum" dedi. Kızdım, derslerine çalışmadığı takdirde okutmayacağımı söyledim. Bana karşılık vermeye başladı ve "üstüme gelme yoksa evden kaçarım" dedi.

Bu olaydan iki ay sonra, karşı komşu kapımı çaldı ve "abla senin kızı pastanede bir gençle gördüm" dedi. İnanır mısınız aklımı kaçıracak gibi oldum. Mahalleli bizi iyi bir aile olarak tanır, severler sayarlar. Kızımın bu davranışını kimse kabul etmez ve insanlar böyle bir şeyden haberdar olursa bizi adam yerine koymazlar, dedikodumuzu yaparlar biliyorum. Kızımın eve gelmesini sabırsızlıkla bekledim. Gelir gelmez de hesap sordum. Kendimi tutamadım ve ona bir tokat attım. Kızım, ağlayarak odayı terk etti ve o günden sonra benimle arasına mesafe koydu. Pek konuşmuyor.

Kızımın bu olayını komşular duysa ne yaparım ben? Dedikodumuzu yaparlar ve el aleme rezil oluruz, böyle bir şeyi yaşamak istemem.

Onu kazanabilmek için neler yapabilirim? Fahriye Ç.

Kızınızı Anlamaya Çalışın

Fahriye Hanım, öncelikle şunu ifade edeyim, kızınızın bu davranışı yaşının ve gelişim sürecinin getirdiği bir durum. Bir çocuk ergenlik dönemine geldiğinde kendi dünyasında bazı değişimler yaşar. Bu değişimlerin bir kısmı fiziksel, bir kısmı sosyo-psikolojiktir. Fiziksel olarak gelişen değişim, kilo, boy, ses tonu...vb dir. Ruhsal alandaki değişimde ise, genç, artık karşı cinse ilgi duymaya, bazı özgürlükler istemeye ve özdeşim kuracağı idoller, gruplar üzerinde yoğunlaşmaya başlar. Bu dönem, aile, çocuğunun yaşadığı bu değişimi, yaşının ve gelişim döneminin bir sonucu olarak görerek onunla sağlıklı iletişim kurmaya çalışmalıdır. Burada kastettiğim şey çocuklarımızı başıboş bırakmak, onlarla bağlarımızı koparmak değildir. Aksine, bu kritik dönemde, çocuğumuzla iletişim kurarak onu anlamaya çalışmalıyız. Bunu yapmadığımızda, genç örnekte gördüğümüz gibi hatalar yapmaya eğilimli hale gelebilir.

Fahriye Hanım, kızınızın bu durumunu gelişim sürecinin bir gereği olarak görmek mümkün. Fakat, yabancılarla pastanelerde buluşması, yakın temas kuruyor olması inancımızın ve geleneklerimizin normlarına uygun düşmüyor. Bir genç kız olarak hislerinin doğal bir durum olduğunu izah ediniz fakat, görüşmenin, iletişim kurmanın ve yakın temasta bulunmanın inancımız açısından doğru olmadığını ve bunun kendisine zarar vereceğini vurgulayın ve bunun sınırlarını anlatın.

Ayrıca, yaşanan olaylardan kızınızın nasıl ve ne şekilde zarar göreceğini ikinci plana atarak, komşuların ne düşüneceği üzerinde yoğunlaşmanız dikkatimi çekti. Bizler çevremizin duygu ve düşüncelerine de önem veririz fakat, yapılan işin inancımız açısından doğru olup olmadığı ve sözkonusu davranışın çocuğumuza zarar verip vermediği önceliğimiz olmalıdır. Aksi takdirde kızınız, "beni sevmiyor, insanların ne söylediğini dikkate aldığı için böyle davranıyor" diye düşünerek, duygusal olarak sizden uzaklaşabilir. Bunun için çocuğunuzu sevdiğinizi ona hissettirebilirsiniz.

İfadenizde yer alan "derslerde başarılı olmazsan okutmam, bir şey duyarsam babana söylerim" gibi sözlerinizden da anladığıma göre biraz tehditkar yaklaşıyorsunuz. Onun böyle bir şeyi hissetmesi de sizden çekinmesine ve uzaklaşmasına sebep olabilir. Kızınızın, sorununu size açmaktan kaçınmasının nedeni biraz da bu yaklaşımla alakalı. Sizden korkuyor, eleştireceğinizi, babaya söyleyeceğinizi düşünerek olayları gizli tutuyor. Öncelikle kızınızın bu sancılı dönemi rahat atlatabilmesi için onun yanında olduğunuzu hissettirin. Uyarılarınızı, sadece onu sevdiğiniz ve zarar görmesinden korktuğunuz için yaptığınızı ifade edin.

Selam ve dua ile

Bu haber 4955 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi