SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Sonuç

Sonuç

Tarih 23 Temmuz 2012, 11:18 Editör A.Kerim Melleş

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem)'in çok evliliğinin genel ve umumi şartları aktarılmış ve Efendimiz'in pak zevceleri kısaca aktarılmıştır. Sonuç bölümde genel bir değerlendirme yer almaktadır.

"Habibim söyle. Hak geldi batıl yok oldu. Zaten batıl yok olmaya mahkumdur." 
(İsra Suresi - 81)

 

     Gözü gören herkese güneş gibi Hak zahir oldu. Münafikların, misyonerlerin ve iftiracıların iftiraları bozuldu. Çünkü anlaşıldı ki büyük Peygamberin muhtelif kadınlarla evlenmesi dinin maslahatı içindir. O, bu evlenmelerle kalblerin birleşmelerini istedi. Bu evlenmeler sayesinde büyük kabileler, şerefli insanlar Resulullah'ın (s.a.v) etrafında toplandılar, dinin yücelmesine çalıştılar. Müslüman erkeklerin, kadınlarıyla nasıl muaşeret edeceklerini, şayet iki, üç veya dört kadınla evli iseler, bu kadınlar arasında adaletin nasıl yapılacağını O öğretti. O'nun bu evlenmelerinden her biri ya siyasi ya dini yahut da ictimai bir hedef güdüyordu.

     Hz. Muhammed'in (s.a.v) gençlik devri pek şerefli geçmiştir. Peygamber olduktan sonra da, düşmanları ondan herhangi bir nakise bulamadılar. Onların aralarında "EMiN" lakabıyla anılıyordu. Misyo Miyor ; "Muhammed'in Hayatı" adlı eserinde diyor ki :

     "Elimizdeki bütün kaynaklar müttefiktirler ki, Muhammed gençliğinde çok namuskar ve edebde emsali görülmeyen bir kimse imiş."

     Resulullah (s.a.v) Efendimizin, ömrünün (25) senesini, düşmanlarının dahi iyiliğine şahitlik yaptığı bir şekilde geçirdi. Bu devrede de, (40) yaşında ve dul olarak evlendiği Hz. Hatice (r.a) Validemizle (26) sene ömür sürdü. Hz. Hatice (r.a) vefat etmeden evlenmedi. O'nun vefatında Resulullah'ın (s.a.v) yaşı ellibeşine basmıştı. Hz. Hatice (r.a) ölümünden sonra Zema kızı Sevde (r.a) ile evlendi. Sevde (r.a) beyan ettiğimiz gibi, ömrünün sonunu yaşıyordu. Üç sene sonra O da vefat etti. Resulullah 'ın (s.a.v) yaşı (54)' e gelmişti. Bundan sonra müşriklerle müslümanlar arasında ölüm - kalım savaşları başladı. Bu savaşlarda, yardımcılara şiddetle ihtiyacı vardı. İslam'ın selameti için artık bu evlenmeler zaruri idi. Bu durum Hicretin 2. senesinden sonra başladı. 8. senesine kadar devam eder. Sekizinci senesinde Allah'ın (c.c) yardımı ile Mekke fethedildi. Malumdur ki harpler arkasında erkekleri ölmüş hüzünlü aileler, dul kalmış kadınlar, yetim çocuklar bırakır. Artık onlara bakan insan yok olmuştur. İşte böyle nazik bir devrede Hz. Muhammed'in (s.a.v) nazik hareketini görürüz. Dulların ve yetimlerin üzüntülerini, biraz da olsa bertaraf etmek için ve esir edilmiş bir hanedana olan merhametinden dolayı bazılarıyla evlenmiştir. Kadınlarla ilgili ve mahrem olan İslami bilgilerin başka kadınlara öğretilebilmesi ve bazılarına da malen yardım yapabilmek için bu kadınlarla evlendi...

     Resulullah'ın (s.a.v) ölümünden sonra hayatta kalan dokuz zevcesi, müslüman kadınlara adeta öğretmenlik yaptılar, hatta çok yerlerde erkeklere bile ders verdiler.

     Tek bir kadın elbette dokuz kadının yaptığını yapamaz. Resulullah'ın (s.a.v) büyüklüğü, bu evlenmelerinin hangisine bakılırsa bakılsın, güneş gibi ortaya çıkar. O'nun (s.a.v) "Taaddüdü- Zevcat" tan gaye ve hedefi, bütün aleme açıklamış oldu.

     Allah'ın (c.c) elçisi erkekler için en kamil önderdir. Herkes ailesinin nafakasını kazanırken nasıl hareket etmelidir. Merhamet ve yatağında iken bile davranışları ne olmalıdır? En güzel örnek O'dur, O 'na uymaktır.

     O 'nun yüce ahlakından biri de kendi evinde ev hizmeti görmesi idi. Hz. Aişe (r.a) şöyle diyor :

     "Resulullah (s.a.v) mübarek ellerini, dövmek gayesiyle ne bir ailesine, ne de hizmetçisine değdirmemiştir."

     Aişe (r.a) den soruldu :

     - Resulullah (s.a.v) evde size ne gibi bir muamele yapardı?

     Aişe (r.a) Validemiz :

     - İşlerimizi mübarek elleriyle yapar, namaz zamanı gelince abdest alır namaza çıkardı. (Buhari)

     Hz. Aişe (r.a) Resulullah'ı (s.a.v) şöyle tavsif ederdi :

     "İnsanların en yumuşak huylusu idi. İnsanların en şereflisi idi. Siz erkeklerden birisi idi ama çok güler yüzlü ve merhametliydi." (Ibn-i Sa'd)

     Ey Müslümanlar!.. Resulullah'ın (s.a.v) "taaddüdü zevcat" sebeplerini okuyunuz. Misyonerlerin, İslam Peygamberi hakkındaki konuşmalarını kalbinden sök, at. Müfterilere : "Sizin söyledikleriniz asılsızdır. Resulullah (s.a.v) siyasi ve içtimai bir takım sebeplerden dolayı O mübarek evlenmelerini yapmıştır. " Düşmanlara vasiyetim, Allah 'ın (c.c) Elçisinin biyografisini iyice okuyunuz. Zevceleriyle muamelesi, uysallığı, merhameti ne derece idi biliniz. Ey katı kalbli kocalar!.. katılığı terkedin. Resulullah'a (s.a.v) uyun, belki hidayet olursunuz.     Allah'dan (c.c) dileğimiz, Hz. Muhammed'in (s.a.v) hidayeti ile hidayetlenmemizdir. Yarab!.. Sana iman ve Resulüne tabi olduk, bizi şehitlerden kıl... Amin!...

Kaynak: Resûlüllâhın Pâk Zevceleri,Prof. M. Mahmud El-Savvaf
Hazırlayan: Kerim MELLEŞ | www.facebook.com/KerimMelles

Bu haber 3611 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Efendimizin Pak Zevceleri

 • Hz. Mariye (r.a)
 • Ahtab oğlu Hüyeyin kızı Safiyye (r.a)
 • Haris kızı Cüveyriye (r.a)
 • Hilal Kabilesinden Haris kızı Meymune (r.a)
 • Ebu Süfyan kızı Ümmü Habibe Ramle (r.a)
 • Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a)
 • Huzeyme kızı Zeynep (r.a)
 • Cahş kızı Zeynep (r.a)
 • Hz. Ömer'in (r.a) kızı Hafsa (r.a)
 • Hz. Ebubekir'in (r.a) kızı Aişe (r.a)
 • Zemâ kızı Sevde (r.a)
 • Hüveylid'in kızı Büyük Hatice (r.a)
 • Takdim
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Umumi Bakış
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Genel Bakış
 • Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

  GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi