SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Ahtab oğlu Hüyeyin kızı Safiyye (r.a)

Ahtab oğlu Hüyeyin kızı Safiyye (r.a)

Tarih 23 Temmuz 2012, 11:11 Editör A.Kerim Melleş

(Ebu'l Akik oğlu Kenane'den dul kalmıştır.)

     Ebu'l Hakik oğlu Kenane'den dul kalmıştır. Safiye'nin (r.a) babası Huyey, Beni Nadir'in önderi ve reisi idi. Ailesi o kabilenin en şerefli ailesiydi. Safiyye (r.a) Hayber savaşında esir edilmişti. Müslümanlardan Dahiyye adında bir zatın payına düşmüştü. Bir kısım Ashab-ş Kiram biraraya gelere, aralarında müşavere ettiler ve şu karara vardılar : "Safiyye, Nadir ve Kureyza kabileleri reisinin kızıdır. O ancak Resulullah'a (s.a.v) layıktır." dediler. Resulullah (s.a.v) bu kararı kabul ederek Safiyye'yi azad etti ve onunla evlendi. Bu evlenmeyle, Resulullah'ın (s.a.v) amansız düşmanı olan Nadir Kabilesi biraz da olsa düşmanlıklarını azaltmış oldu. Resulullah (s.a.v) bu kadına ikram ve iltifat etti. Hatta onu ehlinden ve aşiretinden üstün tuttu. Varittir ki, Resulullah (s.a.v) onu azadettiği zaman kendisine : "İstersen kavmine git, istersen bende kal, muhayyersin." buyurdular. O da Allah'ı (c.c) ve Resulünü (s.a.v) seçti. Müslümanlığını ilan etti ve eskiden beri İslamiyeti sevmediğini de açıkladı. Ehlini, kavmini ve aşiretini terkederek, kendisi için, bu emin Peygamberin yanında kalmanın daha hayırlı olduğunu anladı. 

     Cafer oğlu İbrahim babasından, o da babasından, şöyle rivayet ediyor : 

     "Safiyye Resulullah'ın (s.a.v) huzuruna girdiği zaman, Resulullah : 

     - "Senin pederin daima aleyhimde çalışarak düşmanlık yaptı, ta ki düşmanlık onu öldürdü."
buyurdu. 

     
Safiyye de :

     - "Ey Allah'ın (c.c) elçisi Cenab-ı Allah : "Hiç kimse, kimsenin yükünü kaldırmaz." buyuruyor,
dedi... 

     
Resulullah (s.a.v) : 

     - "Ya Safiyye!.. Eğer İslamiyeti kabul edersen seninle evlenmeye hazırım. Eğer yahudiliği seçersen, seni kavmine geri göndereyim." 
buyurdu. 

     
Safiyye : 

     - "Ey Allah'ın Resulü!.. İslamı sevdim seni tasdik ederim. Huzuruna beni henüz çağırmadan evvel, baksana ben kendiliğimden geldim. Yahudilikle benim hiç bir ilgim kalmamış ve ona artık ihtiyacım da yoktur. Ne oğlum ne de kardeşim vardir. Sen beni küfürle iman arasında muhayyer kıldın. Allah ile Resulü benim için daha hayırlıdır. Azad olmak ve kavmime geri gitmekten vazgeçtim. Senin yanında kalacağım." 
dedi. 

    
 O zaman Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz : 

     - "Bu halde seni kendime seçtim." 
buyurdular. 

     
Bu konuşma onun çok zeki bir kadın ve iyi yetişmiş bir insan olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu hadise, İslamın yüceliğine delalet eder. Artık İslamiyet kalplerde yerleşmiştir. Eğer muvakkat bir zaman için batıl hakkı örtbas ederse de er-geç hak galip gelecektir. Bu konuda Kuran-i Kerim'de şöyle buyrulmuştur : 

     "Habibim söyle... Hak geldi, batıl yok oldu. Zaten batıl yok olmağa mahkumdur." (Isra Suresi - 81) 

    
 Ehl-i insaf acaba bu evlenmeye ne derler. Burada büyük bir hikmet yok mudur?. Resulullah (s.a.v) kendine kötülük yapan yahudiye iyilik yaptı, bir de İslam ve imani seçmiş olan bu hanıma ne güzel mükafat vermiş oldu... 

     Babasının Resulullah'a (s.a.v) karşı olan husümetine yine devam etmesi, Yahudi milletinin kötü kalbi ve yaradılış icabı olduğıuna bir delildir. Zira yahudilerin yaratılışı şer, hile, buğz, istememezlik, münafıklık, müslümanlığın ve Resulullah'ın düşmanlığıdır. Kur'an-ı Kerim, yahudilerin tehlikesine nazar-i dikkatimizi çekiyor, yaradılışlarında fesat mevcut olduğunu bildiriyor. Yaradılışın değiştirilmesi ise mümkün değildir. 

     Resulullah'ın (s.a.v) , Safiyye (r.a) ile evlenmesinde büyük hikmetler vardır. Bunu ancak akıllı olanlar anlayabilirler. O günkü yahudiler de tabii ki bu günkü yahudiler gibiydiler. Bununla beraber Resulullah (s.a.v) iyilik ve hayırdan ayrılması mümkün değildi, onlara arasıra yine de iyilik yapar, sonra habaset ve bedbahtlıklarıyla başbaşa bırakırdı. Onlar ise içlerindeki hasedle kıvranırlardı. İslam'a ve müslümanlara zarar vermek için çaba sarfederlerdi. Allah (c.c) bizi, dalalete sapmış bu taifenin şerrinden kurtarsın. Amin!.. Ondört asırdan beri bizi bu fasid güruhun şerrinden sakındıran İslam nuruna, Allah (c.c) onları da hidayet etsin... 

     Bu gün biz müslümanlar, Kur'an-i Kerim'in yapıcı vasiyetlerini tutamadığımızdan, dinimizin emirlerinden gafil olduğumuz için ve mal ve evlerimizin bizi meşgul etmesinden dolayı, bu kurnaz güruhun, aptal yahudi'nin oyuncağı olduk. Allah (c.c) onları ıslah etsin. Amin!...

Kaynak: Resûlüllâhın Pâk Zevceleri,Prof. M. Mahmud El-Savvaf
Hazırlayan: Kerim MELLEŞ | www.facebook.com/KerimMelles

Bu haber 3585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Efendimizin Pak Zevceleri

 • Sonuç
 • Hz. Mariye (r.a)
 • Haris kızı Cüveyriye (r.a)
 • Hilal Kabilesinden Haris kızı Meymune (r.a)
 • Ebu Süfyan kızı Ümmü Habibe Ramle (r.a)
 • Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a)
 • Huzeyme kızı Zeynep (r.a)
 • Cahş kızı Zeynep (r.a)
 • Hz. Ömer'in (r.a) kızı Hafsa (r.a)
 • Hz. Ebubekir'in (r.a) kızı Aişe (r.a)
 • Zemâ kızı Sevde (r.a)
 • Hüveylid'in kızı Büyük Hatice (r.a)
 • Takdim
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Umumi Bakış
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Genel Bakış
 • Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

  GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi