SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a)

Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a)

Tarih 23 Temmuz 2012, 11:03 Editör A.Kerim Melleş

(Uhud şehitlerinden Abdil Esed oğlu Abdullah'dan dul kalmıştır.)

     Resulü Ekrem (s.a.v) Huzeyme kabilesinden Ebu Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a) ile evlendi. İslam tarihi bu hanımın bir çok kahramanlıklarını kaydediyor. Zira Uhud savaşında, mücahidlerin safları arkasında çalışmış ve çok faydalı işler yapmıştı. Çok akıllı ve rey'i dürüst bir hatun idi. Müslüman olduğu için çok zahmetler çekti. Bu zorluk ve sıkıntılar onu dininden caydıramadığı gibi bilakis imanını kuvvetlendirdi.

     Kocası Abdüselet oğlu Abdullah Ebu Seleme (r.a) hazretleriyle Habeşistan'a hicret ederek dini uğrunda öz memleketlerini terkettiler. Seve seve her türlü zahmetlere sıkıntılara katlandılar. Kocası Abdullah Ebu Selem, Resulullah'ın (s.a.v) halası oğlu olduğu gibi aynı zamanda süt kardeşi idi de... Bu kahraman insan çok meşakketler çektiği halde dininden zerrece soğumadı ve zillet göstermedi. Uhud savaşında büyük kahramanlıklar göstererek imtihanında muaffak oldu. Adeta ölüme aşık olanlar gibi çarpıştı, derin yaralar aldı. Harpten sonra iyileşti. İsyan eden Beni Eset kabilesiyle çarpışmak üzere bir ordu hazırladı. Bu orduya kumandan tayin olundu. Allah'ın (c.c) yolunda muharebe ede ede eski yaraları açıldı, elemi şiddetlendi. Savaş meydanını terke mecbur oldu. Sekerat halinde iken Resulullah (s.a.v) ziyaretine teşrif buyurdu. Yanına oturdu, gözlerini mübarek elleriyle kapattı, kendisine Cennetle dua etti. Bürre, Seleme, Ümre ve Dürre adında dört çocuğu vardı. Yetimlerin arkalarını okşardı, ailesi Ümmü Seleme'ye (r.a) başsağlığı diledi. 

     Ümmü Seleme (r.a) rivayet ediyor : 


     "Kocamın ölümünden çok önce Hz. Muhammed'den (s.a.v) işitmiştim, şöyle buyurmuştu :

     "Müslümana bir musibet isabet eder de o da ' Biz Allah'ın (c.c) malıyız ondan geldik ve yine ona dönücüyüz.' (Bakara Suresi - 156) ayetiyle istirca'a ederse ve sonra da "Ey Allah'ım, bu musibetinden dolayı beni hayır sahibi yap ve kaybımdan daha hayırlısını nasib eyle." derse elbette Allah (c.c) ondan daha hayırlısını nasib eder."

     "Kocam Ebu Seleme (r.a) vefat ettiği zaman, kocama çok bağlı olduğum için şöyle düşünmüştüm : Ebu Seleme'den daha hayırlı bir koca nerede bulunur? O, Resulullah'ın arkadaşlığını yapmış, bütün harplere iştirak etmiş bir mücahittir." 

     "Her ne ise, Resulullah'ın (s.a.v) daha evvelce söylemiş olduğu Hadis-i Şerifi tatbik ettim. Hakikaten, kocamdan daha hayırlı olan Allah'ın elçisi bana nasip oldu." 

     Ümmü Seleme (r.a) iddetini doldurduktan sonra Resulullah (s.a.v) şehid düşmüş süt kardeşinin bunca fedakarlıklarının karşılığını verebilmek için, ona bir elçi göndererek kendisine, yetim ve bikes kalmış çocuklarına bakmak üzere evlenmek teklifinde bulundu.

     Ümmü Seleme (r.a) elçiye : 

     - "Mazur görsünler, ihtiyar bir kadınım. Dört yetimim var, hem de çok kıskancım." 
dedi. 

     Allah'ın (c.c) Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v) ona şöyle cevap gönderdi : 


     - "Yetimleri zaten yanıma almak isterim. Kıskançlığın için de Allah'a yalvaracağım ki onu kalbinden götürsün. İhtiyarlık ise, o bizi davamızdan geri bırakacak bir illet değildir."

     
Ümmü Seleme (r.a) muvafakat gösterdikten sonra evlenme işi tahakkuk etti. Resulü Ekrem (s.a.v) dört yetimin terbiyesine devam etti. Geniş kalbini onlara açtı, öyle ki çocuklar merhum babalarının ölmesini dahi hissetmediler. Çünkü babalarından çok daha merhametli ve daha hayırlı, insanların en hayırlısı bir baba vardı...

     Ey gençler!.. Allah (c.c) için hilecilere, münafıklara söyleyiniz...Acaba bu evlenmeye ne derler? Altmışbeş yaşına yaklaşmış dul ve dört yetimin annesi ile altmış yaşını idrak etmiş ve başka zevceleri de bulunan bir Peygamber-i Zişan evleniyor. Acaba bu evlenmede ilahi hikmetler yoksa ne olabilir? Nefis duygusu var mıdır...Haşa bin defa haşa... Eğer bu evlenmelerde Peygamber-i Zişan'ın gayesi, lezzet ve nefis perestlik olsaydı önünde çok geniş imkanlar vardı. Dul ve dört yetimin annesiyle değil belki yeni yetişmiş bakire kızlardan bir tanesiyle evlenebilirdi.

     Hayır ey münkir!.. Allah'dan (c.c) sonra merhametlilerin en merhametlisinin buradaki gayesi, ancak ve ancak fedakarlık, merhamet ve şefkat idi. Allah'ın (c.c) bütün salat ve selamı onun olsun. O bütün beşere, bütün aleme nümunedir. Rabbimiz bizi O'nun hidayetine ermişlerden eylesin. Validemiz Hazretleri Ümmü Seleme Hind'den (r.a) de Allah (c.c) razı olsun... AMiN...

Kaynak: Resûlüllâhın Pâk Zevceleri,Prof. M. Mahmud El-Savvaf
Hazırlayan: Kerim MELLEŞ | www.facebook.com/KerimMelles

Bu haber 1790 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Efendimizin Pak Zevceleri

 • Sonuç
 • Hz. Mariye (r.a)
 • Ahtab oğlu Hüyeyin kızı Safiyye (r.a)
 • Haris kızı Cüveyriye (r.a)
 • Hilal Kabilesinden Haris kızı Meymune (r.a)
 • Ebu Süfyan kızı Ümmü Habibe Ramle (r.a)
 • Huzeyme kızı Zeynep (r.a)
 • Cahş kızı Zeynep (r.a)
 • Hz. Ömer'in (r.a) kızı Hafsa (r.a)
 • Hz. Ebubekir'in (r.a) kızı Aişe (r.a)
 • Zemâ kızı Sevde (r.a)
 • Hüveylid'in kızı Büyük Hatice (r.a)
 • Takdim
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Umumi Bakış
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Genel Bakış
 • Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

  GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi