SÜMEYYE DİYARI

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NAMAZ VAKTİ

FACEBOOK SAYFAMIZ

Hüveylid'in kızı Büyük Hatice (r.a)

Hüveylid'in kızı Büyük Hatice (r.a)

Tarih 23 Temmuz 2012, 10:33 Editör A.Kerim Melleş

(Resûlullah ile evlendiği zaman iki defa dul kalmıştı. 40 yaşında idi.)

     Allah'ın (c.c) rızası, Peygamberimizin eşi, mü'minlerin annesi, ve pak olan bu hanımın üzerine olsun.

     Hz. Hatice (r.a) validemiz çok zeki idi. Faziletli insanların başında gelirdi. Öyle ki, cahiliye devrinde bile kendisine "tahire" (pak) lakabı verilmiştir. Herkesin Resulüllah'ı (s.a.v) yalanladığı bir zamanda O, Resullüllah'ı (s.a.v) var kuvvetiyle tasdik etti. Herkesin inkar ettiği zamanda O, iman etti. Herkesin Resulüllah'ı (s.a.v) herşeyden mahrum ettiği zamanda O, bütün servetiyle O'nu destekledi.

     Hz. Muhammed (s.a.v) Peygamber olmazdan evvel onbeş yıl, Peygamber olduktan sonra da on yıl evlilik hayatı yaşadılar. O, mübarek ve alicenap kocasına karşı, saliha kadınların en güzide misali idi. 

     Resulüllah (s.a.v) daha yeni yetişmiş, yirmibeş yaşında olup O'nunla evlendi. Mihrine 20 dişi deve verdiler. İnsan sarrafı olduğu için kendisi Hz. Peygamber'e (s.a.v) izdivaç teklifinde bulundu. Çünkü O'ndan daha emin, dürüst doğru, vefakar, edebli ve güzel huylu bir kimsenin bulunmadığını hem işitmiş, hem de gözleriyle görmüştü. 

     Allah'ın (c.c) Salat ve Selamı bu kocaya ve zevcelerine olsun...AMiN...

     Efendimiz (s.a.v) Hatice'nin hizmetçisi Meysere ile Şam seferinden dönünce Hatice Efendimize : "Ey amca oğlu!.. Hem akrabam, hem de doğru oldugun için seninle evlenmek isterim." dedi.

     
Milleti içinde yüksek bir mevkii olan bu şerefli ve soylu hanım, Allah'ın (c.c) Hak Peygamberi olacak kimseyle evlenmek istiyordu. Gerek şerefli ve gerekse zengin olduğu için kendisine talib çoktu. Ancak O, mevki sahibi ve zengin kimseleri hep reddetti. Kendisine eş olarak tertemiz, emin bütün alemin süsü, alnında büyüklük ve erkeklik alametleri görünen , en dürüst ve kainatın müstakbel efendisi, kumandanı, vefakar ve necabetli bir zatı seçti. 

     Efendimiz (s.a.v) amcalarıyla istişare ettikten sonra onunla evlendiler. Haddizatında Resullullah (s.a.v) bu evlenmede muaffak olmuştur. Çünkü Hz. Hatice (r.a)' nin kabilesi içindeki mevkiini, iffet ve namuslu olduğunu bilerek evlendi. Evlendikten sonra bütün dünyaya örnek olacak şekilde evlilik hayatını sürdürdüler. Bu hal Peygamber olup halkı doğru yola çağırıp Cennet ile müjde, Cehennem ile korkutunca da devam etti. 

     Hz. Peygamberimiz'in (s.a.v) Hz. Hatice (r.a) hakkındaki bütün tahminleri tahakkuk etti. Erkek ve kadınlardan en önce iman eden odur. O'nun iman etmesi, kavminin de iman etmesine sebep oldu. Ölünceye kadar bir dakika bile Resulullah'ın (s.a.v) yardımından geri kalmadı. 65 yıl yaşadı. Hicretten üç sene evvel Mekke'de vefat etti. Allah (c.c) ondan razı olsun...

     Hz. Hatice (r.a) anamız vefatı yıllarında Resulullah (s.a.v) ömrünün en olgun çağını yaşıyordu. Elli yaşında idi. Gençlik çiçeklerini Hz. Hatice (r.a) ile koparmış, o hayatta iken başkası ile evlenmemiştir. Hiç kimseyi onun kadar sevmemişdi. Bütün hayatı boyunca onu andı. Onun sevdiklerini sevdi, tanıdıklarını, yakınlarını ölümünden sonra da ağırladı... 

     İbrahim hariç diğer çocukları Hz. Hatice (r.a) anamızdandı. İbrahim'in annesi ise Mısır kralı Mükavkıs'ın Resulullah'a (s.a.v) hediye gönderdiği cariyesi Mariye validemizdir. Hz. Hatice'den (r.a) olan erkek çocukları : 
1- Kasım, 2- Et-Tayyib, 3- Et-Tahir ...
1- Zeynep, 2- Rukiye, 3- Ümmü Gülsüm, 4- Fâtıma ... 

     Fatıma validemiz,
 Cennetteki gençlerin efendisi olan Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin efendilerimizin anneleridir. 

    
 Haticetü'l Kübra (r.a) gerek Allah'ın (c.c), gerekse Resulullah'ın (s.a.v) yanında en büyük rütbeye erişmişti. Öyle ki, Cebrail (a.s) , yedi kat göğün üstünden, alemlerin Rabbinden ona selam getirdi. 

     Buhari rivayet ediyor ki : 
     "Cebrail Aleyhisselam Resulullah'a (s.a.v) geldi ve buyurdu : "Hatice'ye Allah'ın selamı vardır."
     
Validemiz bunu Resulullah'tan (s.a.v) işitince cevaben : 
     "Allah'ın (c.c) selamıdır, selam O'ndandır, Cebrail'in üzerine de selam olsun." 
dedi. 

     
Diğer bir Hadis-i Şerif te : 
     "Ya Hatice!... Cenab-ı Allah (c.c) Cennetinde sana Keseb (ortası oyulmuş lü'lü) den bir köşk yapmıştır ki o köşkte ne gürültü işitilir, ne de yorgunluk vardır." 
müjdesi verilmiştir. 

     
Hz. Ali (r.a) 'den : 
     "Resulullah (s.a.v) buyurdular ki : "Göklerin ve yerin en hayırlı kadını İmran kızı, Meryem ile Hüveylid'in kızı Hatice'dir... (Müslüm, Buhari ve Tirmizi) 

    
 Evet, Hz. Hatice (r.a) Resulullah 'la (s.a.v) evlendikten sonra Allah'ın (c.c) rahmeti kendisine tac ve sayeban olmuştur. Ölümü de, dirilip Cennete gireceği de aynı tac ile olmuş ve olacaktır. 

     Hür ve şerefli yaşadı. İmanlı ve merhametli olarak öldü. 

     Hayatta iken Resulullah (s.a.v) onu sayar, ona ikram ve iltifat ederdi. O öldükten sonra da onu anmış ve sevgisi eksilmemiştir. O'nun tanıdıklarına, arkadaşlarına izzet ve ikramda bulunmuştu. 

     Bir gün Hz. Aişe (r.a) validemiz evinde, ihtiyar bir kadın Resulullah'ı (s.a.v) ziyarete geldi. Efendimiz ona fazlasıyla ikramda bulundu. Abasını sırtından çıkardı, yere serdi ve üzerine oturttu. Kadın gittikten sonra Hz. Aişe (r.a) sordu : 
     - Ya Resulullah!... (s.a.v) Kimdi bu ihtiyar kadın?.. 
     Resulullah (s.a.v) cevap verdi : 
     - Hatice'nin ziyaretçisi ve dostlarından idi. 
(Tirmizi)

     
Hz. Aişe (r.a)' den şöyle bir Hadis rivayet edilmiştir : 
     "Resulullah (s.a.v) kurban veya eti yenen herhangi bir hayvan kestiginde, "Hatice'nin tanıdıklarına bu etten gönderiniz." buyururdu. 
     Ben bir gün bunun nedenini sorduğumda buyurdular ki : "Onun sevdiklerini, onun için seviyorum." 


    
 Ey vefakarların lideri Hz. Muhammed (s.a.v)!... Allah 'ın (c.c) bütün salat selamı senin üzerine olsun Ey saf ve ihlaslıların efendisi!.. Senin vefakarlığın bütün beseriyeti şaşırtıcı bir derecededir. Ne büyüktür senin o mübarek nefsin, ne büyüktür senin o parlak şeriatın... 

     Kadınların alçak ve hakir görüldüğü devirde sen onların imdadına yetiştin. Onları, o hakaret ve zilletten kurtarıp, muhterem saydın... Küçük görülenleri yücelttin. Onlara karşı vefalı olmamızı bize öğrettin. Gerek dünyada, gerekse öldükten sonra onlara karşı aynı ihlasımızı muhafaza etmemizi bildirdin. Sen kadınları öyle bir mevkiye yükselttin ki, insanlar, onların bu mevkiye çıkmalarını tahayyül bile etmezdi. Hiç kimse kadının ihtiramlı, takdirle, bu büyük yeri alacağını düşünemezdi. 

     Allah (c.c) Hz. Hatice (r.a) validemizden razı olsun... O, zaten bu hürmete, bu vefaya layık bir insan idi. Bu dereceye erişmek ancak onun şanına yakışırdı. Peygamberlerin Peygamberleri Hz. Muhammed 'in (s.a.v) sevgisi ve bütün müslümanların annesi Hz. Hatice'den (r.a) daha üstün kim ve hangi kadın tasavvur edilir ki bu makama seçilsin?... 
Kaynak: Resûlüllâhın Pâk Zevceleri,Prof. M. Mahmud El-Savvaf
Hazırlayan: Kerim MELLEŞ | www.facebook.com/KerimMelles

Bu haber 2112 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Efendimizin Pak Zevceleri

 • Sonuç
 • Hz. Mariye (r.a)
 • Ahtab oğlu Hüyeyin kızı Safiyye (r.a)
 • Haris kızı Cüveyriye (r.a)
 • Hilal Kabilesinden Haris kızı Meymune (r.a)
 • Ebu Süfyan kızı Ümmü Habibe Ramle (r.a)
 • Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a)
 • Huzeyme kızı Zeynep (r.a)
 • Cahş kızı Zeynep (r.a)
 • Hz. Ömer'in (r.a) kızı Hafsa (r.a)
 • Hz. Ebubekir'in (r.a) kızı Aişe (r.a)
 • Zemâ kızı Sevde (r.a)
 • Takdim
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Umumi Bakış
 • Resûlullah'ın (s.a.v) Çok Evlenmesine Genel Bakış
 • Sezai Karakoç'un Kurban Bayramı Konuşması 2 Eylül 201713 Eylül 2017

  GÜZEL SÖZ (RESİMLİ)


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi